Ważni ludzie i organizacje

Z Nimnaros

Ważni ludzie oraz Organizacje w Nimnaros

Organizacje

 • Rada Magów, pod przywództwem Racardo - pięciu magów z najbliższego otoczenia Bubeusza, wybrani z jego błogosławieństwem jako następcy. Obecnie przywódcy Lojalistów, widzą się jako kontynuatorów legalnej władzy, starają się zjednoczyć miasto pod swoim sztandarem.
 • Złota Gwardia - organizacja militarna pracująca dla Lojalistów w zastępstwie Straży Miejskiej. Jej przywódcą został niejaki Jorigd (też go nie kojarzę, ale mają braki kadrowe), a za cel postawiono mu enigmatyczną ochronę uciśnionych, walkę o sprawiedliwość i bezpieczeństwo na ulicach, a także chronienie i zbieranie intelektualnego dziedzictwa sprzed Upadku. Jak sobie z tym radzi? Cóż, na ulicach nie ma przewagi ani liczebnej, ani logistycznej. Zostaje mu tylko magia i pozycja defensywna w silnie ufortyfikowanym Górnym Mieście.
 • Straż Miejska Nimnaros, a jej kapitan to Carandar Thaes - organizacja obecnie podlegająca pod Świątynię Illany, skonfliktowana z Lojalistami (praktyki stosowane przez przywódcę oraz jego inna wizja na przyszłość Nimnaros) oraz Nieugiętymi (jeden z dowódców straży zdradził ją, odszedł wraz z połową strażników i został przywódcą Nieugiętych).
 • Świątynia Illany dowodzona przez Siostrę Słońca nazywaną z szacunku "Najczcigodniejsza". Organizacja religijna, która jednak wmieszała się w politykę i stanęła na czele frakcji Ocalonych. Jej ideologia była prosta - jeśli nikt z władz miasta nie chce pomóc uciekającym Eldriończykom, to my to zrobimy. Obecnie walczy o równe prawa dla wszystkich, mieszkania dla imigrantów, a także oczyszczenie pogorzeliska i likwidację Labiryntu. Ważniejsza niż władza, jest dla niej pomoc bliźnim w potrzebie, a tego w tej walce o wpływy nie ma za wiele.
 • Strażnicy Portowi - odłam Straży miejskiej, który pod przywództwem Herla Nieugiętego przejął władzę w dzielnicy portowej i założył nową frakcję - Nieugiętych. Jego celem jest wygodnie przeżyć kryzys, nachapać się, korzystać z tego, że inni stracili i grać na czas, ciesząc się nową pozycją. Utrudnia wszelkie próby negocjacyjne Lojalistom. Organizacja kontroluje port i grabi wszystkie przybywające do niego statki handlowe z najcenniejszych dóbr, które następnie spienięża w mieście. Jest współwinna kryzysu ekonomicznego i deficytu towarów w Nimnaros, jako że większość organizacji kupieckich przeniosła swoje placówki do innych miast, chcąc chronić swe okręty i towary.
 • Grupa Metena - organizacja bandycka operująca w dzielnicy portowej, której przewodzi stary mafiozo Meten. Grupa zajmuje się przemytem, paserstwem, wymuszeniami oraz kradzieżą i niegdyś czerpała z tego spore dochody. Dużo zmieniło wkroczenie do dzielnicy Herla Nieugiętego, gdyż po zajęciu przez niego portu, Meten został odcięty od głównego źródła zaopatrzenia, a przez to stracił sporo popleczników. Odtąd zajmuje się czym popadnie, aby tylko odzyskać dawne wpływy. Wysyła swoich ludzi do Labiryntu, mając tam swoje znajomości. Malwersacja znalezionego tam mienia jest obok lichwy i wymuszeń głównym zajęciem grupy. Oprócz tego Meten jest właścicielem portowego zamtuza Dobra Dziołcha i czerpie profity z pracy portowych prostytutek. W celu wyeliminowania z gry bandy Herla Nieugiętego, zawiązał sojusz ze swym dawnym śmiertelnym wrogiem, Calvinem Vansenem.
 • Grupa Calvina - kolejna organizacja z przestępczego półświatka, na czele której stoi Calvin Vansen, właściciel szulerni Pod Rzuconymi Kośćmi. Główne obszary działalności grupy to hazard i handel, również towarem o niejasnym pochodzeniu. Podobnie jak Meten mocno odczuł pojawienie się w dzielnicy nowej siły w postaci Herla Nieugiętego. Jest zdesperowany, aby przywrócić dawny ład najpierw w porcie, a następnie w innych częściach miasta. W tym celu zawarł rozejm z Metenem oraz knuje własne intrygi w szeregach straży miejskiej, wierząc, że po jej ponownym zjednoczeniu pod silnym kapitanem okaże się osobą wystarczająco wpływową, aby musiała się z nim liczyć Rada Magów. Niegdyś miał świetne relacje z Unią Handlową, która nawet dozbrajała jego organizację, jednak po zlikwidowaniu jej placówki w Nimnaros, współpraca została zerwana. Obecnie Calvin próbuje nawiązać kontakt z innym silnym graczem - Federacją Task'shamt.
 • Unia Handlowa - jej przywódca, książę Viliehm, został wydalony z Nimnaros, zawiaduje grupą z obczyzny, najprawdopodobniej Feomatty. Prawdopodobnie chce zdestabilizować sytuację w mieście i odzyskać tam wpływy.
 • Zakon Kościanych Kapturów - na jego czele stoi Samozwaniec. Jego celem jest objęcie władzy w mieście kontynuując zakazaną tradycję nekromanty Xaala. Organizacja uchodzi za niepoważną, ale jak wszystkie, może w podziemiach urosnąć do niebezpiecznych rozmiarów.
 • Czarni Magowie - tajna organizacja działająca gdzieś w Labiryncie. Niewiele wiadomo o jej celach i przywódcy, natomiast jasne jest, że stoi za niektórymi morderstwami w mieście. Za jej sprawą giną także niektóre magiczne specyfiki czy księgi.
 • Lyannici - oddział paladynów Lyanne stacjonuje w Nimnaros pod dowództwem byłego generała, Helfsiel Fonlust, właśnie z powodu doniesień o silnych ugrupowaniach czarnomagicznych i heretyckich w mieście. Niestety, więcej siedzą i gaworzą, niż działają. Odkąd zginęło dwóch paladynów, zwyczajnie się boją i szukają sposobu, by bezpiecznie zinfiltrować Labirynt.
 • Rdza - w Nimnaros zagnieździli się także ćpający sankrę wyznawcy Sancraala. Jest ich mało, ale rosną w siłę. Z przywódcą kontaktują się wyłącznie w Chaji, nazywając go Śpiącym.
 • Gladiatorzy - draby i oprychy zaangażowane w uliczne bójki, ustawki, a także Arenę, na której przelewa się krew za pieniądze. Przywódcą jest (był przynajmniej do wczoraj?) wielkolud Hordak, ale podejrzewa się, że i on ma nad sobą jakąś grubszą szychę, np Metena.
 • Czarnoduchy - kolejne ugrupowanie Pogorzelców, tym razem wyznają ducha, który im się objawił. Nazywają go Czarnym Dukkhą i uznają za swojego przywódcę, w praktyce jednak za kontakty z duchem i przekazywanie jego woli odpowiada jedna osoba. Jest nią Siostra Ni. Główne działania grupy jak na razie sprowadzają się do bezczeszczenia Labiryntu, dewastacji mienia miejskiego, straszenie i osłabianie przechodniów, być może odpowiadają też za zniknięcia kilku osób.
 • Stowarzyszenie Artystyczne Czaszki Pogardy - zrzesza i próbuje ratować sztukę młodych i starych twórców, zarabiając głównie na wystawianiu szyderczych, ulicznych przedstawień marionetkowych, ale jej członkowie są także artystami w innych dziedzinach. Przywódca, Paolo, jest na ten przykład poetą. Podobno z pobudek osobistych nawiązuje kontakty z półświatkiem.
 • Pajęczyca - grupa kobiet, które regularnie korzystają z usług tego Domu Urody. Wiadomo jednak, że jest to przykrywka pod działalność kultu Norien. Motywy grupy nie są znane, przywódczynią jest tytułowa Pajęczyca, choć nikt nie wie, kim ona jest prywatnie.
 • Wilcy - zarówno frakcja, jak i organizacja, której przewodzi Bezbrody. Jest utalentowanym cieślą i myśliwym, który praktycznie zbudował sam cały obóz. Choć niektórzy mają go za wariata, czuje swoją misję i mimo leśnych zagrożeń odczuwa autentyczne szczęście.
 • Złota Sieć - grupa legalnych handlarzy starożytnościami, ma filię w Nimnaros. Działa ona średnio, praktycznie wcale, ale jakimś cudem wciąż się utrzymuje. Prowadzi ją słynny Vognar, mag mający sposób na każdy problem z Podświata.

Osobistości

 • Lefald Hamsiel - słynny zaklinacz broni, chodzi do niego każdy, kto wierzy, że to da mu przewagę.
 • Dorot - magazynier Sukiennic. Skryba i wydawca pożywienia sporej części najmitów. Osoba czujna i świadoma wagi swojej pozycji, warto mieć z nim układy.
 • Klerion - pracuje jako archiwizator w Katedrze. Jest tam pierwszym ogarniaczem i bez jego zgody nic nie może opuścić ani dostać się do budynku.
 • Gerd - główny technolog pracujący w Laboratorium.
 • Oneira - nieformalna przywódczyni wszystkich Eldriończyków w mieście. Do tego wróżbitka i czarodziejka, kształcona w legendarnym Jashi'in.
 • Saura - szalona wieszczka snująca się po Szczycie Idei.
 • Ulgier Hayk - głowa rodu Rozjemców, obecnie wplątany w czarne relacje z kultystami Pogorzelców.
 • Siwy - żebrak stojący zawsze o tej samej porze w tym samym miejscu. Ponieważ jest rozmowny i ma ciekawą przeszłość, wielu go kojarzy.
 • Horristen, zwany Hortem - karczmarz w Złamanym Żebrze.
 • Najemnik, prawdziwe imię to Gref, właściciel, jak i karczmarz w tawernie "Najemnik". Jest też kapłanem Bethemesa.
 • Diero - jeden z gangsterów Metena. Szczególnie upodobał sobie pilnowanie Rybnego Rynku.
 • Wieprz, zwany też Grubym - karczmarz w Świńskim Ryju. Jego przeszłość jest bardzo nieciekawa, był rzeźnikiem, miał problemy psychiczne. Obecnie siedzi na prochach dostarczanych mu przez Grupę Metena.
 • Ailen Qad - dowódca eldriońskich bojowników, którzy chronią ich namioty przed dziwami. Tajemnicą poliszynela jest, że to kochanek Oneiry.
 • Adri Mehal - torgaski mag mieszkający w Latarni. Znany ze swojego trudnego charakteru, jednak nigdy nie odmówił pomocy. Fakt, że żyje sam na odludziu, być może jest odpowiedzią na jego słaby nastrój.